Temizlik  hanımefendilerin kafasında büyük bir soru işareti. Her zaman kullandığımız ürünleri kullanabilir miyiz? Biz bu yazımızla akıllarda olan ne tarz ürünler kullanmalıyız sorusunu gidermeye çalışalım. Öncelikle parlak olan tüm ürünlerin çizilebileceğini düşünüp hassas davranmalıyız. Biz Bakış Kapak olarak, kapak temizliğinde penyeli ve pamuklu bir temizlik bezi veya mikrofiber bezler kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Temizlikte kullanılacak deterjanın içeriğinde partikül bulundurmayan ve aşındırma özelliği bulunmayan deterjan tercih etmek bu noktada önemli. Asit ve baz niteliği bulunan; yağ çöz, kir çöz , klorak benzer, malzemeler kullanılmamalı çünkü bu tip kimyasallar ürünlerde renk değişimine sebep olabilirler. Bu durumda Arap sabunu veya sıvı bulaşık deterjanını tercih etmenizi öneriyoruz.

Kapak kullanımında ilk temizlik işlemi ve sonrasındaki 2 – 3 aylık süreçteki temizlik çok önemlidir. Kapak yüzeyindeki  hassasiyet 2-3 aylık süre içinde hava ile teması ile yerini daha sert ve dayanıklı bir yüzeye bırakacaktır.

Kapak yüzeyindeki koruyucu folyo sökülmeden, bulunulan ortamda tüm tadilat, inşaat işlemleri bitmiş olmalı, bu işlerle alakalı toz, talaş vs temizlikler yapılmış olmalıdır. Kapak yüzeyindeki koruyucu folyo sökülmeden, dolaplar ve kapakların yüzeyi deterjanlı bez ile güzelce temizlenmeli ve bulunulan ortamın havasında uçuşan toz olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi halde, folyo sökülürken oluşacak statik enerji havadaki toz tanelerinin kapak yüzeyine yapışmasına neden olur, bu yüzden temizlik işlemi esnasında kapak yüzeyinin çizilmesine sebep olabilir. Koruyucu folyo söküldükten sonra, kuru bez ile yüzeyden fazla tozları temizlemeye çalışmanızı önermiyoruz. Uygun bir bez ile (penyeli, pamuklu, mikrofiber) deterjanı sıkıldıktan sonra, kapakta bir desen yönü var ise, desen yönü boyunca, yukarı-aşağı yada sağda-sola (dairesel hareketler değil) yüzeye fazla basınç uygulamadan temizlik yapılmalı, kurulamaya geldiğimizde ise  kuru bir bez ile aynı şekilde işlem uygulanıp kurulama yapılmalıdır. Daha sonraki temizlik işlemleri ise, günlük ya da haftalık, kapak üzerinde yağ ya da kirler kurumadan yapılırsa, kapak yüzeyinde temizlikten kaynaklı deformasyon olmaması sağlanabilir. (İlk temizlik işlemlerinizde BAKIŞ PARLAK YÜZEY TEMİZLEYİCİ de kullanabilirsiniz.)

Peki ya eğer kapaklarınız çizildiyse? Bu durumda çeşitli sebeplerle çizilmiş olan kapaklarınız üzerinde pasta-polish uygulamasıyla ilk haline döndürülemez, bu uygulama sonrası çok daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tip vakalarda BAKIŞ PARLAK YÜZEY TEMİZLEYİCİ kullanılarak kılcal çiziklerin görülmemesi sağlanabilir.

Parlak kapaklar nasıl temizlenmeli? Nasıl bir bez ve deterjan kullanmalıyım?